Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Mate de leche aneb znovuobjevení tradice

2024-04-02
Mate de leche aneb znovuobjevení tradice

Zajímalo vás někdy, čím je yerba maté tak výjimečná? Tradiční jihoamerický nápoj si získal mezinárodní věhlas pro své mimořádné povzbuzující vlastnosti a bohatou chuť. Co kdybychom Vám ale řekli, že existuje způsob, jak si připravit yerbu ještě mnohem chutněji? Seznamte se s yerbou maté s mlékem - perfektní způsob relaxace!

Maté de leche - zapomenutá tradice z Jižní Ameriky

Nic vás nezahřeje a nezlepší náladu tak, jako lahodný horký nápoj, zejména v chladnějších a deštivých dnech, ať už je jakékoliv roční období. Mezi mnoha možnostmi, které máme my, milovníci maté, k dispozici, vyniká - jak jinak - yerba maté. Ale co takhle obohatit její chuť, přidat něco, co při každém doušku obklopí naše srdíčko příjemnou slaďoučkou chutí...?

Yerba maté je nápoj s dlouhou a bohatou historií, který po staletí doprovází původní obyvatele Jižní Ameriky. Je nejen cenným přírodním zdrojem energie, ale také ideální záminkou ke společenskému setkání. Maté de leche je zase zajímavou variací na tradiční nápoj, při níž se yerba maté připravuje s teplým mlékem namísto vody. Přestože historie yerby maté s mlékem je poněkud mlhavá a přesný původ této varianty je obtížné zjistit, je známo, že myšlenka kombinace těchto dvou ingrediencí není nová. Yerba maté s mlékem (a cukrem) si získala oblibu již v koloniálních dobách, přibližně v 17. století. Tato varianta vznikla z touhy spojit dvě odlišné kultury: domorodé indiány Guaraní a Španěly, kteří přišli z daleké Evropy. Byl to neobvyklý způsob, jak zmírnit přirozenou hořkost cesmíny. Zvyky při pití mléčného maté se liší v závislosti na regionu a preferencích milovníků lahodné mléčné chuti, za níž se skrývá jemná hořkost cesmíny. Někdy se do matera kromě maté a mléka přidávají kokosové lupínky, skořice, anýz, karamelizovaný cukr, trocha medu nebo lístků stévie, případně i ořechy nebo pomerančová kůra. Společným jmenovatelem všech způsobů je hřejivost a pohoda, kterou každý doušek nabízí. Maté de leche se obvykle pije v chladnějších ročních obdobích, ale nic nebrání tomu, abyste si ho připravili, kdykoli na něj dostanete chuť!

Mate de leche

Vlastnosti yerby maté s mlékem. Jak se liší od tradičního nápoje?

Mezi mnoha nápoji, které si můžeme vybrat pro zahřátí v chladných dnech nebo si je jen tak vychutnat, zaujímá yerba maté s mlékem zvláštní místo. Tato na první pohled neobvyklá kombinace v sobě skrývá více, než by se mohlo zdát. Proč ale vlastně sáhnout po yerbě s mlékem? Yerba maté je sama o sobě mocnou pokladnicí vitamínů, minerálů, antioxidantů a hlavně kofeinu. Pravidelné pití tohoto nápoje může zlepšit koncentraci, zvýšit energii, podpořit imunitní systém a zrychlit metabolismus. Přidání mléka do yerby není jen otázkou chuti, ale také zdraví. Mléko je zdrojem vápníku, bílkovin a vitaminů D a B12, které jsou nezbytné pro zdraví kostí, zubů a svalů. Kombinace yerby s mlékem činí nápoj ještě výživnějším a poskytuje tělu komplexní podporu. Zároveň je v této verzi nápoj jemnější, krémovější a sladší, což může vyhovovat těm, kteří nemají rádi charakteristickou hořkost klasické yerby maté. Je to také skvělá volba pro ty, kteří si chtějí zpestřit svůj zážitek z yerby maté experimentováním s různými příchutěmi a konzistencemi.

Jak připravit yerbu maté s mlékem?

Výběr správné yerby a mléka je klíčem k dokonalé chuti. Maté de leche lze připravit z jakéhokoliv směsi - ať už se jedná o jemné zelené green maté, nebo o intenzivní, kouřovou paraguayskou yerbu maté. Doporučujeme však zejména praženou brazilskou odrůdu maté - yerba maté tostada. Jedná se o standardní zelené maté, které se při výrobě navíc praží ve speciální peci. Tato příprava změní barvu ze zelené na tmavě hnědou, její aroma se mírně změní a nálev získá čokoládové a karamelové tóny a připomíná obilnou kávu. Praženou yerbu maté najdete v nabídce značky Verde Mate, například v klasické verzi Toasted bez přísad, Verde Mate Coffee s příměsí mleté kávy nebo v nadpozemsky aromatické Verde Mate Carmella s karamelovými a kokosovými příměsemi. Pokud jde o výběr mléka, možnosti jsou téměř neomezené. Můžete experimentovat s kravským nebo rostlinným mlékem - mandlovým, ovesným nebo kokosovým. Každý typ dodá nápoji jedinečný charakter. Nezapomeňte, že čím tučnější mléko, tím krémovější a vydatnější bude konečný výsledek! Nakonec je tu otázka příměsí. Nápoj z yerby a mléka chutná skvěle, ale tato kombinace si žádá nádech sladkosti a koření. Mléko můžete osladit medem nebo cukrem, případně přidat špetku skořice, kardamonu nebo vanilkového extraktu.

Mate de leche

A jak se připravuje mléčná yerba maté? Základní recept na yerbu maté s mlékem je jednoduchý: stačí nasypat sušenou yerbu maté do matera, zahřát mléko na teplotu asi 70-80 ºC, obohatit ho podle potřeby sladidly a přísadami a pak takto připraveným mlékem yerbu zalít. Chvíli počkejte, až se chutě spojí, a pak si vychutnejte báječný aromatický nálev!

Několik tipů:

  • Pokud chcete nápoj obohatit o nové chutě, například připravit yerbu maté s mlékem a medem a s kořením, smíchejte všechny ingredience s mlékem před nalitím do maté - vyhnete se tak nutnosti míchat bombillou v yerbě maté, což by mohlo vést k jejímu ucpání.
  • Maté de leche má mnoho výhod - kromě základních vlastností yerby maté jsou to nutriční hodnoty, vitamíny a minerály obsažené v mléce. Je však důležité mít na paměti, že na rozdíl od tradičního nápoje se mléčná verze yerby stává kaloričtější - zejména pokud ji osladíte cukrem. Pokud se chcete vyhnout vnášení dalších kalorií do svého jídelníčku, sáhněte po rostlinném mléku a přírodních náhražkách cukru.
  • Nezalévejte yerbu mlékem v dřevěné nádobě z pala santa nebo v kalabáze! Za prvé, matero z přírodního materiálu může velmi snadno získat intenzivní vůni a chuť mléka a přísad. Za druhé, zbytky směsi v kombinaci s mlékem vytvářejí po zaschnutí tvrdou skořápku, která se velmi obtížně odstraňuje. Yerba maté s mlékem se rozhodně lépe připravuje v keramické nebo skleněné nádobě.

Yerba Maté Latte - moderní pojetí tradice

Mate Latte je moderní verze mléčného maté. Kombinuje tak jihoamerickou yerbu maté se smetanovou jemností mléka a vytváří kompozici ideální pro každé roční období. Jak tedy připravit Yerba Mate Latte? Je to jednoduché!

  • Yerbu maté si připravte v hrnku nebo, pro lepší výsledek, ve vysoké sklenici. Nezapomeňte použít vodu o správné teplotě, přibližně 70-80 °C. Hrnek nebo sklenici naplňte vodou asi do poloviny a nechte místo na mléko.
  • Počkejte asi 5-10 minut, než se nálev stane silným a intenzivním.
  • Ohřejte mléko*, přidejte cukr nebo med a napěňte mléko pomocí napěňovače.
  • Naplňte šálek nebo sklenici mlékem a nalévejte ho pomalu, abyste nezkazili působivou pěnu.
  • Hotovo!

* Mate Latte lze pít i ve studené verzi se studeným mlékem. V této variantě bude trvat o něco déle, než se mléko napění a spojí s přísadami.

Experimentujte a objevujte nové chutě!

Yerba s mlékem je fascinující alternativou k tradičním způsobům pití tohoto jihoamerického nápoje - spolehlivý způsob, jak se v chladných dnech zahřát a uvolnit. Je to kombinace, která možná překvapí nejednoho milovníka yerby maté! Ať už si vyberete klasické maté de leche nebo moderní yerba maté latte, každý doušek bude krokem k objevování bohatství chutí. Doporučujeme vám experimentovat a objevovat nové alternativy přípravy yerby maté. Nebojte se kombinovat různá mléka se svými oblíbenými druhy yerb. Jakákoli kombinace může přinést nečekané a příjemné chuťové vjemy. Nezapomeňte, že yerba maté je mimořádně přizpůsobivý nápoj, který se dobře snáší s mnoha přísadami. Objevujte yerbu maté znovu a znovu!

Doporučujeme

Yerba Verde Mate Green Toasted 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Toasted 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Verde Mate Green Coffee - Tostada - 0,5kg

Verde Mate Green Coffee - Tostada - 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Carmella 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Carmella 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Verde Mate Green Dulcessa - Tostada 0,5 kg

Verde Mate Green Dulcessa - Tostada 0,5 kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerbera – Verde Mate Green Dulcessa - Tostada 0,5 kg v plechovce

Yerbera – Verde Mate Green Dulcessa - Tostada 0,5 kg v plechovce

280,00 Kč hrubý/1ks(560,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Coffee káva Dulcessa čokoláda

Yerba Verde Mate Coffee káva Dulcessa čokoláda

272,00 Kč hrubý/1ks(272,00 Kč / kg hrubý)
pixel