Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Kofein v yerbě mate a kávě - proč si vybrat yerbu?

2024-06-28
Kofein v yerbě mate a kávě - proč si vybrat yerbu?

Yerba maté je ceněná pro svou originální bylinnou chuť, ale také pro své silné povzbuzující účinky, díky nimž je mnohými považována za vhodnou alternativu kávy. Pití yerby i kávy může mít mnoho výhod a každý z těchto nápojů má své výhody i nevýhody. Který z nich je lepší a může yerba maté skutečně zcela nahradit kávu? Rozptýlíme veškeré pochybnosti!

Co je to kofein a kde ho lze nalézt?

Prvním nápojem, který si spojujeme s kofeinem, je káva. Není divu, že právě v kávových zrnech byla v roce 1819 poprvé objevena dosud neznámá chemická sloučenina, kofein. Zasloužil se o to německý chemik Friedrich Ferdinand Runge. O dvacet let později vědci objevili kofein v čaji a na konci 19. století bylo prokázáno, že přírodním zdrojem tohoto stimulantu je také kakao. Ačkoli jsme se o kofeinu dozvěděli relativně nedávno, rostliny s povzbuzujícími účinky byly objeveny již o tisíce let dříve. Podle legendy objevil čaj před 3 000 lety čínský císař Šen-nung. Staří Mayové žijící v Jižní Americe používali 600 let př. n. l. kakaové boby k přípravě hořce kořeněného povzbuzujícího nápoje Xococalit. O stovky let později objevili indiáni v Americe vlastnosti různých druhů cesmíny - některé z nich rovněž vykazovaly povzbuzující účinky. Indiáni kmene Guarani objevili povzbuzující plody guarany. Kávu objevil etiopský pastevec v 9. století našeho letopočtu.

Jak kofein účinkuje?

Dnes již víme, že kofein je psychoaktivní látka, což znamená, že přímo ovlivňuje funkci mozku. Stimuluje centrální nervový systém, zmírňuje pocit únavy, zlepšuje koncentraci a reflexy, dodává energii a zrychluje metabolismus. Zasahuje do působení adenosinu, látky zodpovědné za pocit ospalosti, a tím, že stimuluje uvolňování dopaminu, má pozitivní vliv na náladu a zmírňuje bolest, proto se nachází ve složení některých léků proti bolesti. Kofein velmi rychle překračuje hematoencefalickou bariéru. Dodává "nakopnutí" k akci, takže je žádoucí zejména pro ty, kteří potřebují dávku energie. Ráno povzbuzuje ospalý organismus, během dne pomáhá udržet lepší koncentraci při práci nebo studiu a večer zmírňuje pocit ospalosti. Dalo by se říci, že ve správné dávce je kofein vynikajícím "lékem" na únavu a sníženou energii. Bohužel nadměrná konzumace kofeinu může vést k nepříjemným následkům a pravidelná konzumace může vést k závislosti. Jaký je tedy nejlepší a nejzdravější zdroj kofeinu?

Obsah kofeinu v yerbě maté, kávě a dalších produktech

Ty zvídavější budou jistě zajímat konkrétní čísla. Je pravda, že je obtížné přesně zjistit, kolik kofeinu je v kávě, yerbě nebo jiných nápojích a produktech. Záleží na řadě faktorů, jako je způsob výroby, druh produktu, který použijeme jako základ povzbuzujícího nápoje, množství produktu, které nalijeme do šálku nebo hrnku, způsob a doba přípravy a teplota vody, kterou směs zalijeme. V průběhu let byly přírodní zdroje kofeinu zkoumány různými možnými způsoby, takže můžeme poskytnout průměrný přehled o obsahu stimulačních látek v různých produktech:

  • 1 litr kávy espresso obsahuje přibližně 1691-2254 miligramů kofeinu.
  • 1 litr vařené kávy představuje přibližně 386-652 miligramů kofeinu.
  • 1 litr yerby maté představuje přibližně 358 miligramů kofeinu.
  • 1 litr energetického nápoje představuje přibližně 320 miligramů kofeinu.
  • 1 litr čaje obsahuje přibližně 124-418 miligramů kofeinu.
  • 1 litr perlivého nápoje obsahuje přibližně 96-194 miligramů kofeinu.
  • 1 litr kávy bez kofeinu obsahuje přibližně 24-72 miligramů kofeinu.
  • 1 tabulka čokolády obsahuje asi 10-31 miligramů kofeinu.

Závěr je jednoduchý: nejvíce kofeinu obsahuje káva a nejméně čokoláda. Yerba maté se z hlediska obsahu kofeinu v mg na 1 litr nápoje nachází zhruba uprostřed žebříčku. Znamená to, že má horší účinky než káva?

Je v yerbě maté kofein, matein nebo snad thein?

Než se pustíme do porovnávání yerby maté a kávy, musíme si vyjasnit jednu věc. Při hledání informací o kofeinu v yerbě maté můžeme na internetu narazit na různé zajímavé články a blogy. Někteří tvrdí, že v yerbě je prostě kofein, jiní, že je v ní matein, v čaji tein a v guaraně guaranin. Jak je to nakonec, je v yerbě maté kofein, matein nebo thein? Odpověď je jednoduchá. Všechny tyto názvy popisují stejnou látku - kofein - a v podstatě mezi nimi není žádný rozdíl.

Yerba maté vs. kofein - může úspěšně nahradit kávu?

Díky obsahu kofeinu se káva a yerba maté často srovnávají. Je to tak správně? Svým způsobem ano. Který z povzbuzujících nápojů je lepší? Podívejme se blíže na čtyři aspekty:

Stimulace

Oba nápoje mají povzbuzující účinek, napomáhají soustředění a odstraňují pocity ospalosti. Na druhou stranu působí velmi odlišně. Povzbuzující účinek kávy je téměř okamžitý, ale hladina kofeinu poměrně rychle klesá (samozřejmě v závislosti na přijaté dávce a také na individuálních okolnostech), což způsobuje náhlý pokles energie a pocit slabosti. Yerba maté naproti tomu stimuluje organismus o něco déle, ale povzbuzující účinek trvá mnohem déle a není následován náhlým poklesem energie.

Složení a další vlastnosti

V tomto ohledu jsou si yerba a káva poměrně rovny. Oba nápoje jsou nízkokalorické, pokud se pijí bez přidaného cukru a mléka. Káva je bohatým zdrojem draslíku, kyseliny listové, vitaminu E a vitaminů skupiny B. Obsahuje také dobré množství hořčíku, ale nadměrná konzumace kávy přispívá k jeho vylučování z těla. Naproti tomu v yerbě maté máme celou řadu vitaminů (A, B, C a E) a minerálních látek (včetně zinku, draslíku, fosforu, vápníku, křemíku a hořčíku). Obsahuje antioxidanty, včetně zvláště důležité kyseliny chlorogenové, soponinů, teofylinu a teobrominu. Dobře vyživuje organismus a v kombinaci se správnou stravou a pohybem může dokonce napomáhat hubnutí. Nežádoucí účinky? Jsou způsobeny především obsahem kofeinu a mohou se objevit jak při nadměrné konzumaci kávy, tak při konzumaci yerby maté, ale u kávy jsou negativní účinky mnohem nepříjemnější.

Chuť

Chuť je individuální záležitost, ale v tomto ohledu yerba často prohrává. Nedá se popřít, že nálev z cesmíny paraguayské je specifický - trpký a hořký. Existují způsoby, jak hořkost yerby snížit nebo zcela zrušit, a jakmile se s její chutí seznámíte blíže, začnete ji nakonec oceňovat. Pravdou však je, že mnoho lidí odradí od pití yerby maté už první doušky. Nyní se zamysleme nad tím, jak chutná pravá černá káva bez přidaného mléka nebo cukru - je opravdu chutnější než yerba maté? Ano, kávu oslazenou čtyřmi lžičkami cukru a 3/4 šálku mléka těžko přes noc nahradíte přírodním bylinnou yerbou maté, ale máme pro vás malý life hack - yerba maté se dá také osladit (nejlépe přírodním sladidlem)!

Způsob přípravy

Káva se na první pohled zdá být praktičtější z hlediska přípravy. Stačí, když v nasypete instantní kávu do hrnku, přidáte vroucí vodu, zamícháte a je hotovo. Yerba maté se všemi svými rituály vaření a vyhrazenými pomůckami se může zpočátku zdát jako něco složitého. No, ale abyste plně využili kvalit kvalitních kávových zrn a připravili dobrý, chutný a aromatický nápoj, musíte mu věnovat mnohem více času než přípravě yerby tradiční metodou. Zrna je třeba nejprve řádně umlít, poté je našlehat v sítku s tamperem a počkat, až do kávy při extrakci pronikne voda. Každý prvek tohoto procesu je velmi důležitý. Ve skutečnosti můžete zjistit, že příprava yerby je rychlejší a příjemnější než příprava kávy!

Konečné rozhodnutí. Proč sázíme na yerbu maté?

Většina z nás po každém ranním probuzení netrpělivě čeká na dávku kofeinu, která nám dodá energii do života. Co patří do šálku, hrnku nebo matera, je na každém jednotlivci a nikoho nebudeme přesvědčovat násilím. Někdo si vybere aromatickou kávu, jiný svěží zelený čaj a další bylinkovou guayusu. My jsme vsadili na yerbu maté, která si označení zdravá a chutná alternativa kávy rozhodně zaslouží!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel