Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Kofein v yerba maté a kávě – proč je lepší vybrat yerbu?

2020-08-18
Kofein v yerba maté a kávě – proč je lepší vybrat yerbu?

Yerba maté patří mezi oblíbené nápoje nejen díky své originální chuti – podobně jako káva vám dodá i spoustu energie. Ve srovnání s kávou však větší množství vypitého nápoje není škodlivé pro váš organismus, právě naopak. Lze kávu nahradit yerba maté? Vyjasníme veškeré pochybnosti!

Co je kofein a kde ho můžeme najít?

Když se řekne kofein, většina z nás si představí šálek horké kávy. Prvním nejlépe prozkoumaným a ověřeným zdrojem této látky byla právě zrna kávovníku. Kofein obsahují i čajové listy, plody guarany nebo kakaové boby. Mezi přírodní zdroje patří také yerba maté. Kofein stimuluje fungování centrální nervové soustavy a výrazně snižuje pocit únavy. Pomůže vám lépe se soustředit, dodá energii a urychlí metabolismus. Podporuje uvolňování dopaminu, díky čemu budete mít lepší náladu. Navíc zmírňuje bolest, a proto kofein obsahují i některé léky proti bolesti.

Yerba maté – může nahradit kávu?

Oba nápoje – káva i yerba maté – obsahují kofein, proto je lidé často porovnávají. Jsou vůbec srovnatelné? V určitém ohledu ano. Dodávají energii, podporují soustředění a účinně snižují pocit únavy. Na druhou stranu se však jejich účinky projevují zcela odlišným způsobem. Káva dodá energii téměř okamžitě, ale hladina kofeinu klesá (samozřejmě v závislosti na přijatém množství a individuálních podmínkách), velice rychle se dostaví pocit vyčerpání a celkového oslabení těla. Účinek yerba maté není po vypití až natolik patrný. Energie se uvolňuje postupně, ale udržuje se mnohem déle. Dokonce i poté, co účinek yerba maté ustane, nedochází k prudkému poklesu energie.

kávová zrna a mletá káva

Yerba maté nebo káva – co je zdravější?

Kromě energie mají yerba maté a káva i další výhody. Oba nápoje obsahují 0 kcal za předpokladu, že se podávají bez mléka a cukru. Káva je bohatým zdrojem draslíku, pokud ji však pijete příliš často, může způsobit odvodnění a následné vyplavování minerálů z těla. Říká se, že káva má pozitivní vliv na správné fungování mozku, zpomaluje vývoj demence a Alzheimerovy choroby. Yerba maté obsahuje vysokou hladinu vitaminů skupiny B, hořčíku, železa a polyfenolů, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Díky tomu yerba maté dokáže skvěle zastoupit kávu. Už jste ho ochutnali?

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

95,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-5% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-21%(190,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel