Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Katuaba - přírodní afrodisiakum

2022-10-18
Katuaba - přírodní afrodisiakum

"Catuaba" nebo “katuaba” je označení pro nálev z kůry několika stromů původem z Brazílie. Nejčastěji se používá kůra stromů Trichilia catigua a Erythroxylum vaccinifolium, proto se kůra těchto stromů i stromy samotné nazývají také catuaba. Kůra stromu catuaba se díky svým vlastnostem často přidává do yerby maté. Co je katuaba? Jaké má vlastnosti a jak funguje? V dnešním příspěvku se pokusíme komplexně shromáždit všechny informace o této fantastické ingredienci.

Co je katuaba? Odkud pochází?

Jak již bylo zmíněno na začátku, catuaba je nálev z kůry několika druhů stromů, které rostou v tropických lesích Jižní Ameriky. Místně se používají i tyto termíny: Pau de Reposta, Chuchuhuasha,Tatuaba, Piratancara a Caramuru.

Mezi rostliny, z jejichž kůry se připravuje nálev, patří stromy z čeledí Anemopaegma, Ilex, Micropholis, Phyllanthus, Secondatia, Tetragastris a Myrtaceae. Mezi nejčastější složky nálevu patří kůra stromů Trichilia catigua a Erythroxylum vaccinifolium, proto se zkráceně kůra právě těchto stromů i stromy samotné označují také jako "katuaba".

Tyto dvě nevysoké stálezelené dřeviny, dorůstající výšky přibližně 3-6 metrů. Trichilia catigua se vyznačuje velmi hustou korunou a silně lesklými listy tmavě zelené barvy. Listy stromu Erythroxylum vaccinifolium jsou menší a nepravidelnějšího tvaru. Kůra ze stromů katuaby se drtí, takže se z ní snadno připraví nálev nebo se přidává do čaje, yerby maté či bylinek, v nichž uvolňuje své cenné látky.

Katuaba nebo katuava?

Při hledání informací o catuabě nebo při pohledu na etikety yerby maté s touto složkou narazíte na velmi podobný termín "katuava". Ačkoli katuava vykazuje stejné vlastnosti jako katuaba (kůra), katuava je ve skutečnosti něco jiného. Tak se označuje malá rostlina s latinským názvem Psidium cinereum, která pochází z čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Vyskytuje se pouze v Brazílii a stejně jako catuaba je běžnou součástí směsí yerba maté, ale používají se sušené části této rostliny, nikoli kůra.

Katuaba - vlastnosti a účinky

Chemické sloučeniny obsažené v katuabě

V katuabě se nachází:

  • skupina tří alkaloidů zvaných katuabin
  • třísloviny, které přispívají k lehce nahořklé chuti catuaby
  • saponiny, které jsou zodpovědné za jemnou pěnivost nálevu z ní připraveného
  • flavonoidy, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky
  • fytosteroly, které působí podobně jako pohlavní hormony
  • četné esenciální oleje

Vlastnosti a účinky

Domorodí obyvatelé Jižní Ameriky používají k přírodní léčbě katuabu již po staletí. Účinek, který jej učinil populárním, je jeho vliv na sílu a plodnost. Ne nadarmo se stromům catuaby říká "stromy potence". V Jižní Americe je také známé žertovné rčení: "do 60 let patří děti otci, po 60 letech patří katuabě", což znamená tolik, že otec, který zplodil děti po 60. roce věku musel pít nálevy z katuaby.

Kůra připravená jako nálev nebo přidaná do yerby maté, čaje či bylinek se používá jako afrodiziakum, kterému se připisuje zlepšení sexuálního života a jeho síla se přirovnává k syntetické viagře. Zlepšuje libido, dodává elán a energii. Katuaba reguluje svalové napětí a ovlivňuje správnou funkci nervového systému. Zmírňuje stres a má pozitivní vliv na náladu.

Na základě studií bylo prokázáno, že katuaba má také antidepresivní účinek. Má protizánětlivé a analgetické účinky.

V roce 1992 byla proveydena studie na myších. Na základě výzkumu bylo zjištěno, že catuaba má vliv na prevenci smrtelných bakteriálních infekcí a infekce HIV. Je však důležité poznamenat, že vědci dosud důkladně neprozkoumali vlastnosti kůry těchto stromů.

Catuaba - jak se připravuje?

Jste nadšeni zázračnými vlastnostmi katuaby a zajímá vás, jak ji připravit? Kůru catuaby lze připravit jako samostatný nálev. 5 g rozdrcené kůry se přelije 250 ml vody a vaří se 5 minut na mírném ohni. Po uvaření se odvar na 15 minut odstaví a poté se přecedí. Další možností je přidat ji do čaje nebo do yerby maté nebo si koupit hotový výrobek s přídavkem katuaby. Vaření je pak velmi jednoduché - nálev si připravíte tak, jak ho máte rádi.

Katuaba - vedlejší účinky

Katuaba je přírodní produkt, takže její užívání nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky. Žádné studie zatím neprokázaly ani negativní účinky catuaby na lidský organismus. Je však třeba dbát na to, abyste jeho množství nepřehnali.

Doporučuje se, aby infuzi catuaby užívali pouze dospělí. Citlivým lidem a těm, kteří užívají různé druhy léků, se doporučuje, aby se před užíváním katuaby poradili s lékařem nebo lékárníkem. Užívání kojícími nebo těhotnými ženami je však kontraindikováno. Ovlivňuje libido a má stimulační účinek, což může způsobit děložní kontrakce a nakonec vést k potratu.

Jaké výrobky z katuaby si vybrat?

V našem obchodě máme poměrně velký výběr yerby maté s přídavkem katuaby (nebo katuavy). Začínajícím milovníkům maté doporučujeme dvě směsi brazilského zeleného yerba maté s bylinkami Verde Mate Green: Katuava - s trochu více kůry catuaby, s přidanými bylinami, s přírodními vůněmi exotického ovoce a La Potente - s přidanou přírodní malinovou příchutí. Obě yerby navíc obsahují kůru stromu muira puama, kterému se stejně jako catuabě v Jižní Americe pro jeho vlastnosti říká "strom potence". Milovníkům ovocnějších chutí doporučujeme lákavou nabídku brazilské značky Yaguar - Amore. Stejně jako v yerbě z Verde Mate je i zde catuaba doplněna kůrou muira puama, sladkými jahodami, aromatickými okvětními lístky růží a ovocnými příchutěmi. Milovníci silné, prašné paraguayské yerby mohou vyzkoušet Guarani Katuava, kde je kladen důraz na přirozenou chuť yerby a bylinné přísady bez zbytečných dochucovadel. Naproti tomu Fede Rico Katuava je zcela ekologická nabídka paraguayského výrobce, kde katuava (rostlina, nikoli kůra) tvoří až 15 % složení. Pokud jde o paraguayskou yerbu maté s přídavkem kůry catuaby nebo sušených listů catuavy, doporučujeme podívat se také na tyto nabídky: Selecta Katuava, Campesino Katuava con Ginseng, Kurupi Katuava Especial, Colon Moringa-Katuava-Burrito a Indega Kuña Guapa.

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

95,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-5% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-21%(190,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel