Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Indiánské legendy o původu yerby maté - nápoje starověkých bohů

2022-06-23
Indiánské legendy o původu yerby maté - nápoje starověkých bohů

Kult yerby maté se v Jižní Americe objevil již před staletími a i dnes je tento nápoj považován místními obyvateli za součást jejich každodenního života. Je známo, že prvními objeviteli a uživateli yerby maté byli indiáni kmene Guaraní, a to dávno před příchodem kolonizátorů, kteří mezi domorodci šířili křesťanství. Dnes je těžké určit, kdy přesně byly vlastnosti yerby maté domorodci objeveny, ale je jisté, že se rostlina stala pro indiány velmi důležitou. Dokonce tak důležitou, že se okamžik jejího objevení odrážel v příbězích předávaných z generace na generaci. Dnes se tyto legendy mísí dohromady a každá verze se mírně liší podle toho, kdo ji vypráví. Teď se vám pokusíme některé z nich představit.

Legenda o vzniku yerby maté - konflikt mezi bratry Tupi a Guaraní

Původní obyvatelé Jižní Ameriky byli velmi nábožensky založení. Jejich život byl náboženstvím doslova nasycen. Věřili, že svět kolem nich obývají nadpřirozené bytosti. Věřili také, že jejich předkové pocházejí z daleké země za oceánem. Amerika se pro ně ukázala jako ideální místo k usazení. Ačkoli byl terén nebezpečný a pro ně zcela neznámý, díky jejich tvrdé práci a úsilí se jim brzy podařilo založit novou civilizaci. Dva bratři, Tupi a Guaraní, začali soupeřit o moc. Jedna z legend říká, že příčinou konfliktu byla hádka jejich manželek o barevného papouška. V důsledku toho se obyvatelstvo rozdělilo do dvou kmenů, které převzaly svá jména od jmen bratrů. Kmen Tupi byl velmi impulzivní. Obyvatelé se věnovali lovu a vedli kočovný způsob života. Lidé z kmene Guaraní byli mírumilovnější a bohabojnější. Podle tradice svých otců obdělávali půdu. Očekávali příchod Pa'i Shumeho, boha s modrýma očima a bledou pletí, který je přijde naučit, jak pečovat o rostliny rostoucí kolem nich, aby přinášeli užitek. Měl také odhalit tajné vlastnosti těchto rostlin, včetně cesmíny paraguayské, které Guaraní dosud neznali.

Indián Guaraní - objevitel yerby maté

Legenda o indiánech Yarii a Yara, strážcích posvátné rostliny yerby maté

Ke vzniku yerby maté a postavě boha Pa'i Shume se váže ještě jeden příběh. Po příchodu do nové země indiáni Guaraní nevěděli, jak pěstovat rostliny rostoucí v divokém lese. Navzdory jejich úsilí se po několika letech půda stala neúrodnou a oni se museli přestěhovat na nové místo, vzít si s sebou veškerý majetek a často se vystavit nebezpečí, které na ně číhalo v džungli. Kočovný způsob života byl problematický. Během jedné z jejich cest onemocněl starý a nemocný indián jménem Yarii, který se rozhodl zůstat, opustit svůj kmen a odsoudit se k osamělosti. Jeho věrná, krásná dcera Yara zůstala s ním. Byla nejmladší v kmeni a moc si přála pokračovat v putování s přáteli, ale zároveň příliš milovala svého otce, než aby ho opustila. Postavili si v džungli chýši, žili o samotě a starali se jeden o druhého. Jednoho dne přišel do jejich přístřeší záhadný návštěvník - šaman s bledou pletí a jasně modrýma očima. Byl to Pa'i Shume. Yarii a Yara přijali nově příchozího, jak nejlépe uměli, a on jim z vděčnosti daroval rostlinu - stálezelený Caa' Mate. Vysvětlil jim, jak se o něj starat, co z něho sklízet a konzumovat, aby už nikdy nemuseli měnit místo pobytu. Caa' Mate neboli yerba maté se stalo symbolem pohostinnosti a lásky. Yarii a Yara se stali strážci této posvátné rostliny. Nálev z listů této rostliny vrátil starému indiánovi sílu a on se vydal se svou dcerou na cestu, aby se připojil ke svému kmeni a předal mu vědomosti, které jim bůh dal.

Legenda o bohyních, které daly indiánům yerbu maté

Jiná legenda vypráví, že yerba maté byla darem od bohyň měsíce a mraků. Yarí, bohyně Měsíce, pozorovala shora, co stvořil Tupá - nejvyšší božstvo v náboženství indiánů Guaraní. Yarí obdivovala lesy, bujnou vegetaci a zvířata, která se tu pohybovala. Chtěla si to všechno prohlédnout zblízka, a tak se rozhodla sestoupit na zem. Přemluvila bohyni mraků Araie, aby se vydaly na cestu. Sestoupili na zem v podobě malých dívek. Když putovaly džunglí, vynořil se z křoví obrovský jaguár a zaútočil na bohyně. Zděšeně zavřeli oči, a když je otevřeli, zvíře leželo na zemi se zabodnutým šípem. Zachránil je indián, který žil se svou rodinou nedaleko. Bohyně, které mu chtěly poděkovat za záchranu života, uspaly indiána pomocí své magické moci. Zatímco spal, zasadili před svým domem semínka rostliny se zázračnými vlastnostmi. Ráno ze semínek vyrostla rostlina a indián se svou rodinou z ní připravil nápoj a poprvé uskutečnil obřad pití yerby maté.

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

96,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-4% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-20%(192,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel