Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Ilex paraguariensis, ilex guayusa, ilex dumosa… Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

2022-04-25
Ilex paraguariensis, ilex guayusa, ilex dumosa… Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ilex paraguariensis - rostlina používaná k výrobě yerby maté, patří do čeledi cesmínovitých, která zahrnuje přibližně 600 druhů! Mnohé z nich jsou okrasné rostliny, ale některé cesmíny jsou uznávány pro své vzácné látky a již po staletí se používají k přípravě nápojů. V rovníkových lesích Jižní Ameriky se kromě ilex paraguariensis vyskytují také ilex guayusa a ilex dumosa. Jaké jsou rozdíly mezi sestrami yerby maté a proč se nestaly stejně oblíbenými?

Ilex guayusa - ekvádorská sestra yerby maté

Ilex guayusa je stálezelený strom s eliptickými listy s hladkými nebo pilovitými okraji. Dorůstá výšky až 30 metrů, což je dvakrát více než cesmína paraguayská. Vyskytuje se v Ekvádoru, Peru a jižní Kolumbii, přičemž největší porosty se nacházejí v ekvádorských provinciích Napo a Pastaza. Podobně jako yerba maté má guayusa silné povzbuzující a antioxidační účinky, obsahuje velké množství vitaminů a minerálů a také kofein - přibližně 1,73-3,48 % (listy cesmíny paraguayské obsahují přibližně 0,9-1,8 % kofeinu). Kromě kofeinu obsahuje také l-theanin, který působí na nervový systém, stabilizuje náladu a snižuje pocity stresu. Účinek guayusy je proto jiný než u yerby maté - harmoničtější. Mírně se liší také chutí. Obsahuje méně tříslovin, které jsou zodpovědné za typickou hořkost a trpkost yerby maté. Povzbuzující účinky guayusy poprvé objevili indiáni kmene Jivaro a Kichwa, kteří ji používali k přípravě na lov. Odvar z guayusy se používal také k navození vědomých snů, které měly pomoci při předpovídání budoucnosti. Navzdory velmi podobným účinkům si pouze yerba maté získala celosvětovou proslulost jako zdravá alternativa čaje a kávy. V koloniálních dobách se guayusa pěstovala na plantážích stejně jako paraguayská cesmína, ale exotické ovoce - banány, mango nebo ananas - se stalo mnohem oblíbenějším a žádanějším exportním artiklem Ekvádoru. Ilex guayusa zůstal v jejich stínu a po dlouhá léta byl tajemstvím původních obyvatel Jižní Ameriky. Dnes se pomalu dostává na světový trh a o jeho vlastnostech se dozvídá stále více lidí.

Jižní Amerika

Ilex dumosa - Yerba maté bez kofeinu?

Ilex dumosa, v některých zemích se nazývá "cesmína bezmocná", je rostlina, která roste jako keř nebo strom a dosahuje průměrné výšky kolem 6 metrů. Její listy jsou podlouhlejší a méně oválné. Roste v oblastech Argentiny, Paraguaye a Brazílie. Ve srovnání s odrůdami paraguariensis a guayusa neobsahuje prakticky žádný kofein - uvádí se, že je ho asi 1 promile množství, které se nachází v tradiční yerbě maté. Zároveň má ilex dumosa podobné množství vitaminů, minerálů a antioxidantů jako yerba maté. Vzhledem k absenci povzbuzujících složek byl odvar z ilexu dumosa doporučován lidem, kteří nemají rádi nebo nemohou konzumovat kofein - z důvodu chorob kardiovaskulárního nebo nervového systému, poruch spánku nebo v souvislosti s hyperaktivitou. Mezi místními obyvateli byl nápoj známý jako "yerba señorita". Na počátku 20. století se ilex dumosa pěstoval společně s cesmínou a jejich listy se často míchaly dohromady. V roce 1935 byla zřízena zvláštní komise, která upravila zákon o výrobě maté a stanovila, že tradiční sušená yerba maté musí obsahovat 100 % listů cesmíny paraguayské. Yerba señorita byla proto zakázána. Teprve v 90. letech 20. století provedla argentinská společnost Las Marías studii, díky níž se podařilo obnovit pěstování zapomenutého druhu cesmíny a vrátit ji na seznam potravinářských produktů. V současné době je na trhu několik směsí, které obsahují tuto odrůdu cesmíny, ale stále ještě zdaleka nedosahují popularity tradiční yerby maté.

Odvary z listů cesmíny nejen z Jižní Ameriky

Rostliny z čeledi cesmínovitých se vyskytují téměř na všech kontinentech našeho světa. Další druhy rostoucí mimo Jižní Ameriku jsou rovněž známé svými vysoce povzbuzujícími nebo léčivými účinky. Severoameričtí indiáni připravovali při rituálech nálev zvaný "černý nápoj". - z listů ilex vomitoria (běžně známého jako yaupon) nebo ilex cassine (běžně nazývaného dahoon nebo cassena), které obsahují vysokou koncentraci kofeinu. Pití černého nápoje způsobovalo zvracení, které indiáni považovali za symbol očisty člověka od negativních emocí. Odrůdy cesmíny rostou také v Asii - ilex kaushue (jiný název: ilex kudingcha) v Číně a Vietnamu a ilex latifolia v Číně a Japonsku. Z těchto rostlin se připravuje velmi hořce chutnající nálev zvaný kuding, který má mnoho zdraví prospěšných účinků.

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel