Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Guayusa versus yerba maté - co si vybrat?

2023-03-07
Guayusa versus yerba maté - co si vybrat?

Guayusa je často označována jako bratranec yerba maté - a to z dobrého důvodu. Mají mnoho společného, ale jsou mezi nimi i rozdíly. Pokud se chcete dozvědět více o yerba maté a guayuse - co to je, jaké jsou mezi nimi podobnosti a rozdíly, která je lepší - doporučujeme vám přečíst si článek!

Guayusa a yerba maté - dvě sestry z Jižní Ameriky

Yerba maté i guayusa pocházejí z Jižní Ameriky. Cesmína paraguayská, z níž se yerba maté vyrábí, se přirozeně vyskytuje v Brazílii, Paraguayi a Argentině, zatímco cesmína guayusa, známá pod latinským názvem Ilex guayusa, pochází z Ekvádoru. Přestože patří do stejné čeledi cesmínovitých, je yerba maté celosvětově mnohem oblíbenější. Je to proto, že během conquisty byla yerba maté hlavním vývozním artiklem Paraguaye, zatímco Ekvádor obchodoval s komoditami, které se vyplácely lépe než guayusa, včetně bavlny a banánů. V současné době guayusa získává na světovém trhu na popularitě a k naší radosti po ní sahá stále více našich zákazníků! Guayusa - co to je a jak se liší od yerba maté? Čtěte dále!

Co mají společného yerba maté a guayusa? Stimulační vlastnosti

Jednou z nejdůležitějších podobností mezi yerba maté a guayusou je stimulační potenciál. Oba produkty obsahují vysoké množství přírodního kofeinu, který je zodpovědný za stimulační účinek. Zdroje uvádějí, že nálev z guayusy obsahuje přibližně 3-4 % kofeinu, zatímco v yerba maté je to asi 1-1,2 %. Tyto dva nápoje mají společné to, že na rozdíl od kávy nezpůsobují prudké zvýšení krevního tlaku a po skončení účinku nevyvolávají pocit ztráty energie. Povzbuzující účinek je dlouhodobý. Jak yerba maté, tak guayusa mohou být zdravější a stejně účinnou náhradou kávy a energetických nápojů. Obě rostliny používaly indiánské kmeny jako povzbuzující nápoj před lovem, denními túrami nebo nočními hlídkami. V jihoamerické kultuře se guayuse někdy dokonce říká "čaj nočních hlídačů". Obě rostliny byly součástí indiánských rituálů. Byly obklopeny téměř náboženským kultem a byly důležitou součástí života a kultury jihoamerických domorodců. Podobný je i jejich nutriční obsah. Yerba maté je nápoj plný prospěšných látek; je vynikajícím zdrojem vitaminů A a B a také C a E. Yerba maté poskytuje také mnoho prvků, které jsou klíčové pro správné fungování organismu, jako je fosfor, hořčík, vápník, zinek, draslík a další. Guayusa obsahuje podobný soubor minerálních látek, díky nimž je nálev z této rostliny cennou součástí každodenní stravy. Obě rostliny také obsahují solidní dávku antioxidantů - jejich úkolem je bojovat proti volným radikálům, které jsou mimo jiné zodpovědné za vznik některých typů rakoviny. Jaký je rozdíl mezi yerbou a guayusou?

Rozdíly mezi yerba maté a guayusou - jak chutnají a jak je připravit?

Začněme s chutí. Charakteristickým rysem yerba maté je jeho hořká chuť, která mnohé lidi od pití nápoje z paraguayské cesmíny hned na začátku odradí. V tomto ohledu je guayusa vynikající náhradou - díky nižšímu obsahu tříslovin, látek zodpovědných za charakteristickou hořkost, má mnohem jemnější, rostlinnou chuť. Jihoamerické sestry se liší také způsobem vaření. Zatímco při přípravě nálevu z yerba maté je důležité dbát na správnou teplotu vody, u nálevu z guayusy je to mnohem jednodušší. Jak se vaří? Jednoduše nasypte sušinu do nádoby, zalijte vroucí vodou, počkejte několik minut a je hotovo! A aby byl nálev ještě jednodušší, guayusu můžete pít přes bombičku, stejně jako yerbu. V čem se ještě liší? Ačkoli nálevy z yerba maté a guayusy byly součástí indiánských rituálů, guayuse se navíc přisuzovala další magická vlastnost - věřilo se, že pomáhá uvést tělo do stavu vědomého spánku, což zase mělo usnadnit předpovídání budoucnosti.

Guayusa vs yerba maté - co si vybrat?

Ti, kteří se s jihoamerickými nálevy teprve seznamují, mohou stát před těžkým dilematem: co si vybrat - yerba maté, nebo guayusu? Oba nálevy jsou skvělou alternativou ke kávě a nezdravým energetickým nápojům, navíc jsou bohaté na cenné látky pro tělo, a vykazují tak mnohem více vlastností než jen povzbuzující. Guayusa je jistě dobrou volbou pro ty, kterým nevyhovuje intenzivní charakter yerba maté nebo se obávají její hořké chuti. Je také dobrou alternativou pro ty, kteří mají yerbu rádi a pijí ji pravidelně, ale občas ji chtějí vyměnit za něco s o něco jemnější chutí. Doporučujeme vám vyzkoušet oba nápoje - každý z nich má své přednosti, co se týče chuti i vlastností!

Doporučujeme

Taragui Energia 0,5kg Akce

Taragui Energia 0,5kg

96,00 Kč hrubý/1ksNejnižší cena od 30 dnů před slevou: 101,00 Kč/1ks-4% Běžná cena: 120,00 Kč hrubý/1ks-20%(192,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
 Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Frutos Tropicales 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel