Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Guarana prášek - účinky a vlastnosti

2023-01-24
Guarana prášek - účinky a vlastnosti

Nejoblíbenějším zdrojem kofeinu je káva. Černá pražená zrna, rozemletá na prášek a zalitá vroucí vodou, poskytují solidní dávku energie, která povzbudí ráno i během celého dne. Mnoho lidí si bez ní nedokáže představit ráno, jiní ji nahrazují porcí yerba maté, která povzbuzuje stejně, ale trochu jinak. Málokdo ví, že existuje rostlina, která obsahuje ještě více kofeinu než káva a yerba maté. Guarana. Roste v tropické džungli a obvykle se konzumuje v práškové formě. Dnes se na něj podíváme blíže.

Guarana - rostlina s tisíci očima

Guarana, vlastně Paullinia cupana, je exotická rostlina, která se vyskytuje pouze v Jižní Americe, konkrétně v brazilské části povodí Amazonky. Má podobu liány - ovíjí se kolem stromů nebo leží na zemi a šíří se až 10 metrů. Nejcharakterističtější jsou její plody. Mají jasně červenou barvu a po dozrání se otevřou a odhalí černobílá semena ukrytá uvnitř. Otevřené plody připomínají oči, které pozorují okolní džungli ze všech stran. Guaranu objevili před stovkami let indiáni žijící v této oblasti. Všimli si, že má povzbuzující účinek a zlepšuje soustředění, což jim velmi pomáhá při dlouhých a vyčerpávajících loveckých výpravách. Cenné byly různé části rostliny - listy, stonky, plody a stonky, ale nejcennější se ukázala být semena. Indiáni z utržených plodů vybrali semena, omyli je, usušili a poté je rozdrtili dřevěným hmoždířem na jemný prášek. Z čistého prášku guarany a vody vytvořili pastu, ze které vytvořili guaraninové tyčinky nebo kuličky. Vytvořenou pastu usušili na slunci a vyudili - v této formě si guarana zachovala své vlastnosti mnohem déle než v práškové formě. Prášek guarany nebo sušená pasta rozpuštěná ve vodě se stala součástí tradičně připravovaného povzbuzujícího nápoje, který se často sladil cukrem nebo medem. Indiáni si této mystické rostliny vážili natolik, že ji začali nazývat "darem od Boha". Indiánský kmen Guarani převzal od této rostliny své jméno a existují také zprávy, že plody guarany se v povodí Amazonky používaly jako platidlo.

Guaranine power powder. Obsah kofeinu

Jihoameričtí indiáni si před stovkami let cenili guarany především pro její povzbuzující účinky. Dnes si rostlina získává oblibu po celém světě pro svůj obsah kofeinu. Ačkoli je kofein v různé míře přítomen prakticky ve všech částech rostliny, nejvíce ho najdeme v semenech. Z tohoto důvodu je nejvyšší obsah kofeinu v prášku guarany (z rozemletých semen). Podle vědeckých zdrojů obsahuje guarana 2,5 až 6 % kofeinu, tedy 2 až 5krát více než zrnková káva! Kromě toho může být v závislosti na použitém způsobu zpracování v extraktu ze semen guarany až 9-11 % kofeinu. Guarana je proto jedním z nejbohatších zdrojů cenného kofeinu. Jak kofein funguje, ví asi každý, ale dovolte nám, abychom vám to stručně připomněli. Jedná se o psychoaktivní látku, která je klasifikována jako stimulant - stimuluje nervový systém, svaly a srdce. Stimuluje tvorbu adrenalinu, podporuje mozkové funkce, zlepšuje koncentraci, odstraňuje pocit únavy a dodává energii. Jeho účinky vyhledávají zejména lidé, kteří potřebují silné nakopnutí k akci, soustředění a vzrušení.

Stimulace není všechno. Jak ještě guarana funguje?

Kromě kofeinu obsahuje guarana - v prášku i v jakékoli jiné formě - mnoho složek, které vykazují cenné vlastnosti. Guarana obsahuje purinové alkaloidy theobromin a theofylin, katechiny flavonoidy, třísloviny, taniny a saponiny. Obsahuje také živiny, jako jsou bílkoviny, cukry, vláknina a škrob. Kromě povzbuzujícího účinku vykazuje silné antioxidační vlastnosti, ovlivňuje metabolismus lipidů a může být skvělou podporou při hubnutí. Mezi brazilským obyvatelstvem byla guarana považována za léčivou rostlinu, která léčí ledvinové, srdeční a svalové choroby. Věřilo se, že má omlazující účinky, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje trávicí systém, pomáhá kontrolovat chuť k jídlu, léčí impotenci, migrénu a menstruační potíže. Většina těchto účinků nebyla dosud potvrzena žádnou studií.

Prášek nebo tablety guarany? Jak ji co nejefektivněji spotřebováváte?

Guaranu lze nalézt v různých formách. Přidává se do nápojů, jogurtů nebo koktejlů, vyrábí se ve formě tablet jako vysoce koncentrovaná dávka nebo si můžete koupit sušené ovoce či guaranu v čisté práškové formě. Tablety guarany a prášek guarany se zdají být z hlediska svých účinků nejúčinnější. Vykazuje vedlejší účinky? Má konzumace guarany v prášku a v jakékoli jiné formě nějaké kontraindikace? Vzhledem k vysokému obsahu kofeinu by se guarana a výrobky z guarany neměly konzumovat pozdě odpoledne a večer, pokud nemáte v úmyslu v noci spát. Prášek guarany a další formy guarany by měly být konzumovány s opatrností. Předávkování kofeinem může vést k nespavosti, nadměrné vzrušivosti, zvýšenému krevnímu tlaku nebo bušení srdce. Lidé citliví na kofein, lidé trpící srdečními chorobami, těhotné a kojící ženy by se měli vyhnout výrobkům s práškem guarany a v jakékoli jiné formě. Jaké je jeho správné dávkování? Prášek guarany - kolikrát denně ho lze konzumovat? Přečtěte si více.

Guarana v prášku - jak ji pít?

Mletý prášek guarany lze připravit a konzumovat mnoha způsoby. Jeho příprava je jednoduchá. Nejjednodušší je připravit si nápoj tak, jak ho tradičně pili jihoameričtí indiáni. Jednoduše smíchejte jednu čajovou lžičku prášku guarany s 250 ml vody. S čím ho pít, aby chutnal lépe? Indiáni guaranu míchali s trochou cukru nebo medu, aby mírně zjemnili charakteristickou chuť rostliny. Prášek guarany má hořkou, svíravou, mírně kyselou chuť, na kterou je třeba si zvyknout. Pokud vám však její chuť vůbec nevyhovuje, je dobré přidat trochu guarany v prášku do jogurtu nebo zdravého koktejlu. S čím dalším ho můžete pít? Práškovou formu guarany lze přidat do kávy, čaje, yerba maté nebo jiných nápojů, aby se zvýšil její povzbuzující účinek. Skvěle doplní také složení předtréninkového koktejlu. Na trhu je mnoho hotových výrobků s práškem guarany, například Verde Mate Green Energy Guarana, které jsou k dispozici v našem obchodě. Jak ji používat, abyste to nepřehnali? Jak jsme se již zmínili, předávkování kofeinem je spojeno s mnoha nepříjemnými vedlejšími účinky. Při přidávání prášku guarany do nápojů a potravin je důležité pamatovat na pečlivé dávkování. Odhaduje se, že maximální denní příjem je přibližně 50-75 mg.

Prášek guarany - kde koupit?

Přestože je stále populárnější a přidává se do mnoha výrobků, aby se zvýšil obsah kofeinu, a tím i povzbuzující účinek, čistou guaranu bez jakýchkoli přísad v běžném obchodě pravděpodobně nekoupíte. Občas je k dostání ve stacionářích s bylinami a v prodejnách zdravé výživy, ale ceny v těchto prodejnách nepatří k nejpříznivějším. Nejvýhodnější možností nákupu guarany je zvolit si internetový obchod a v našem obchodě najdete nejlepší prášek guarany. Mletý prášek guarany Vivarini, který je k dispozici v baleních 1 kg, 500 g, 250 g, 100 g a 20 g, je zárukou kvalitního produktu od spolehlivého dodavatele. Doporučujeme všem, kteří hledají solidní a především zcela zdravou dávku energie přímo z amazonské džungle!

Doporučujeme

CBSe Energia Guarana 0.5kg

CBSe Energia Guarana 0.5kg

120,00 Kč hrubý/1ks(240,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Guarana Energia 0.5kg

Yaguar Guarana Energia 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
pixel