Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Citronová tráva - nenápadná rostlina z Asie s nádherou vůní

2023-10-31
Citronová tráva - nenápadná rostlina z Asie s nádherou vůní

Citronová tráva je nenápadná rostlina, která v sobě spojuje úžasnou citronovou vůni, vynikající zdravotní účinky a nesčetné možnosti využití. Je to skutečný poklad přírody! Ačkoli u nás není tak oblíbená, obyvatelé Asie jsou do ní úplně pobláznění. V dnešním příspěvku se podíváme na velkou sílu ukrytou v zelených listech a stoncích citronové trávy a zjistíme, co se v trávě skrývá!

Jak vypadá citronová tráva?

Citronová tráva, oficiálně Cymbopogon citratus, je také známá jako voňatka citrónová nebo ještě hezčeji jako citronela. Je to druh tropické trávy, který se mezi tisíci jinými druhy odlišuje svou úžasnou, úžasně citronovou vůní. Původně pochází z jihovýchodní Asie, dnes se pěstuje také ve střední Africe, Jižní Americe a Spojených státech. Citronela dorůstá až 2 metrů a má tuhé, dlouhé, kláskovité listy s ostrými okraji, které tvoří husté trsy. Je jedlá - může se jíst jak v syrovém stavu, tak jako sušená v podobě koření. Chutí připomíná citronovou šťávu, ale bez kyselého nádechu. Intenzivní vůně a chuť nejsou jedinými přednostmi citronové trávy. Co dalšího se v ní skrývá?

Voňatka - zdroj vitamínů, minerálů a dalších látek

Charakteristická chuť a vůně citronové trávy je způsobena esenciálním olejem, který je bohatý na citral a myrcen. Citronová tráva poskytuje mnoho cenných výživových hodnot, dále vitaminy (C, A a B: thiamin, riboflavin, niacin) a minerální látky vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík a zinek. Citronová tráva je také zdrojem kyseliny listové, antioxidantů, flavonoidů a fenolových sloučenin, jako jsou luteolin, glykosidy, kvercetin, kemferol, elemicin, katechol, kyselina chlorogenová a kyselina kávová. Chemické složení citronové trávy, bohaté na četné bioaktivní prvky, ovlivňuje četné vlastnosti, které vykazuje. Je proto nejen chutným a krásně voňavým doplňkem v kuchyni, ale také cennou složkou, kterou můžete zařadit do svého jídelníčku!

Citronová tráva - bezkonkurenční doplněk v kuchyni. Kde všude se ještě používá?

Je zřejmé, že tak nadpozemsky aromatická a chutná rostlina, jako je citronová tráva, si našla cestu do kuchyně. V asijských zemích, odkud pochází, se používá v mnoha receptech: v pokrmech, nápojích a dokonce i v pečivu a sladkostech. Je to vyloženě orientální potravinářská ingredience, která zajímá všechny milovníky asijského stylu vaření. Používá se jako koření (sušené a drcené listy) i v syrové podobě - bílé měkké hlízy citronové trávy. K čemu se hodí? Příjemná citronovo-zázvorová chuť se dobře hodí ke kokosovému mléku a chilli a také k masu: kuřecímu, vepřovému a mořským plodům, stejně jako k rýži a zelenině. Skvěle doplňuje pikantní pokrmy - kari, polévky, omáčky a mnoho, mnoho dalších. Citronová tráva se přidává také do nápojů a lihovin. Lze z ní připravit aromatický nálev nebo ji smíchat s čajem a dalšími bylinami. Zvláště dobře se kombinuje s chutí zeleného a černého čaje a s yerbou maté, stejně jako s bylinkami mátou, heřmánkem, kopřivou a levandulí. Nálev z citronové trávy nebo s dodatkem citronové trávy je vhodné doplnit plátkem čerstvého zázvoru. Pro lepší chuť jej lze také osladit medem. Na tomto místě stojí za zmínku slavný peruánský sycený nápoj Inca Kola, jehož hlavní složkou je citronová tráva. Tento nápoj je mezi Peruánci tak oblíbený, že z trhu vytlačil i nejznámější světovou CocaColu.

Citronová tráva - k čemu dalšímu se dá použít?

Kromě originální vůně a chuti má citronová tráva mnoho vlastností, díky nimž nachází využití i mimo kuchyni. Intenzivně vonící esenciální olej se používá v parfémovém a kosmetickém průmyslu. Přidává se do parfémů, vonných mlh, koupelových mlék nebo balzámů. Vyplatí se ji používat také v aromaterapii - přidáváním do koupelí nebo aromaterapeutických krbů. Krásná citronová vůně pomáhá uvolnit se a zlepšuje náladu. Zajímavé je, že jak je příjemná citronová vůně pro člověka velmi přitažlivá a zároveň je lákadlem pro včely medonosné, tak ji nemá rád jiný hmyz, a proto se olej získaný z citronové trávy používá při výrobě repelentů. Cenné vlastnosti citronové trávy byly rozpoznány také v lidovém léčitelství. Mimo jiné se používala ke zmírnění příznaků nachlazení, jako prostředek ke zlepšení trávicího systému a k regulaci menstruace. Předpokládá se, že citronová tráva dokáže podpořit detoxikaci organismu, pomáhá uvolnit se, působí jako antipyretikum, analgetikum, odstraňuje nepříjemné pachy a může také zlepšit stav pokožky. Některé z těchto vlastností byly skutečně potvrzeny vědeckými studiemi.

Může používání citronové trávy poškodit vaše zdraví?

Při použití v kuchyni v malém množství jako potravinářská přísada a aromatické koření není citronová tráva obecně zdraví škodlivá a nemá žádné vedlejší účinky. Je však třeba si uvědomit některé skutečnosti. Především je voňatka druhem trávy a stejně jako jiné trávy může být alergenní. Proto by měli být obzvláště opatrní alergici, a pokud se u nich objeví příznaky alergie, měli by se okamžitě poradit s lékařem. Vědecké zdroje také uvádějí, že těhotné ženy a kojící matky by měly být opatrné při používání citronové trávy, zejména ve formě koncentrovaného oleje.

Citronová tráva na okenním parapetu nebo na zahradě

Přestože citronová tráva roste planě a pěstuje se v teplých tropických zemích Asie, Afriky a Ameriky, můžete ji úspěšně pěstovat i u vás doma v našich mnohem chladnějších evropských podmínkách. Je však důležité si uvědomit, že citronela nemá ráda mráz a při nízkých teplotách kolem 0 °C její listy jednoduše usychají. Na zahradě ji lze pěstovat jako letničku a každý rok koncem jara ji přesazovat. Pokud ji chcete přezimovat do příštího roku, můžete rostlinu na konci léta přesadit do květináče a na zimu ji přemístit do interiéru, kde bude chráněna před mrazem. Citronovou trávu lze také jednoduše pěstovat doma. Její pěstování v květináči na okenním parapetu je mnohem snazší než na zahradě. V létě může být květináč vystaven teplému slunečnímu světlu např. na balkoně, terase nebo na zahradě. V zimě jej lze umístit do světlé místnosti, kde teplota nebude nižší než 5 °C.

Dokonalé duo: citronová tráva a yerba maté

Hořká a trpká cesmína s citrusovými tóny je nejklasičtější kombinací mezi ochucenou yerbou maté. Obvykle ve složení tohoto typu složení najdeme citronovou kůru nebo citronové aroma, ale často je přítomna i citronová tráva. Její přídavek dokonale zvýrazňuje citrusovou příchuť a podtrhuje osobitý charakter yerby maté. V našem obchodě najdete klasické citronové příchutě yerby maté s přídavkem citronové trávy, jako je brazilská zelená Verde Mate Green Limón nebo intenzivní paraguayská Guarani Menta Limon, v níž je citronový tón doplněn osvěžujícím mátovým akcentem. Citronová tráva se také velmi dobře kombinuje s dalšími přísadami - nejrůznějšími bylinkami a ovocem. Nejlepšími příklady s ní jsou: bylinná Barao De Cotegipe Export Compuesta v uruguayském stylu nebo hrušková Yaguar Pera. Pokud chcete sami experimentovat s chutí yerby maté a přidávat citronovou trávu v různých poměrech a v konfiguracích s dalšími přísadami, doporučujeme podívat se na značku Vivarini. Mezi mnoha nabízenými produkty najdete citronovou trávu v bio i konvenční verzi.

Citronová tráva je mimořádný dar přírody. Stojí za to se nechat zlákat jejím kouzlem a zařadit ji do svého jídelníčku. Nemusíte být zrovna příznivci orientální kuchyně. Stačí přidat špetku citronely do směsi koření, relaxovat při popíjení yerby maté s citronelou nebo si dopřát aromatickou koupel. Citronová tráva má co nabídnout!

Doporučujeme

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Limon 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Cactus 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Cactus 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Vivarini - Citronová tráva 0,5 kg

Vivarini - Citronová tráva 0,5 kg

122,00 Kč hrubý/1ks(244,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Pera 0.5kg

Yaguar Pera 0.5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Soul Mate Orgánica Menta Limon 0,5kg

Soul Mate Orgánica Menta Limon 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Verde Mate Green Melón de Agua 0,5kg

Verde Mate Green Melón de Agua 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Mary Rose - Wild Freshness - 50g

Mary Rose - Wild Freshness - 50g

70,00 Kč hrubý/1ks(1 400,00 Kč / kg hrubý)
Vivarini - Citronová tráva (bio) 0,5 kg

Vivarini - Citronová tráva (bio) 0,5 kg

134,00 Kč hrubý/1ks(268,00 Kč / kg hrubý)
Verde Mate Green Melocoton 0,5kg

Verde Mate Green Melocoton 0,5kg

170,00 Kč hrubý/1ks(340,00 Kč / kg hrubý)
Yaguar Citrus Bomb 0,5kg

Yaguar Citrus Bomb 0,5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
El Fuego Menta Limon 0,5 kg

El Fuego Menta Limon 0,5 kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Guarani Fresco 0,5 kg

Guarani Fresco 0,5 kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
Rio Parana Limon 0,5 kg

Rio Parana Limon 0,5 kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel