Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Boldo - jihoamerická bylina na mnoho neduhů

2024-05-21
Boldo - jihoamerická bylina na mnoho neduhů

Boldo je rostlina vyskytující se v Jižní Americe, kterou místní obyvatelé využívají již tisíce let pro její mnohé blahodárné účinky. Boldo je také běžnou složkou yerby maté - poskytuje vynikající osvěžení a výborně doplňuje chuť sušených listů cesmíny paraguayské. Doporučujeme Vám, abyste se o této fantastické bylině a našich výrobcích s ní dozvěděli více!

Boldo - o jakou rostlinu se jedná?

Boldo, latinským vědeckým názvem Peumus boldus, je malý strom pocházející z jihoamerických zemí. Boldo nebo boldovník je endemický druh a nejlépe se mu daří v horských oblastech středního Chile. Právě tam, uprostřed divoké přírody, rostlina rozvíjí své aromatické listy, které jsou již po staletí mezi místními obyvateli ceněny pro své jedinečné vlastnosti. Svým vzhledem a vůní se listy boldo podobají ve světě známějším bobkovým listům. Přesto jsou skutečnými poklady přírody! Již před tisíci lety je používali Inkové jako koření a léčebné prostředky. Jejich vůně? Představte si směs máty s nádechem kafru - něco pro naše smysly skutečně osvěžujícího a povzbuzujícího! A chuť? Zde převládá lehká hořkost s kořeněným nádechem. Těžko se chuť jednoznačně popisuje - patrné jsou osvěžující mátové tóny, dochuť skořice a pepře. Něco úžasného! Ze zelených listů se připravují mimořádné nálevy, které se mohou pochlubit nejen jedinečnou chutí, ale také širokým spektrem účinků bolda na naše zdraví.

Boldo v jihoamerické kuchyni a tradici

V srdci Jižní Ameriky, kde příroda kypí životem, má boldo čestné místo. Přestože čas pokročil, je tato rostlina stále důležitou součástí místní kultury - boldo je v našich evropských zahradách téměř stejně oblíbená jako máta. Přidává se do mnoha pokrmů, nálevů a také do yerby maté, čímž vytváří jedinečné chuťové kombinace. Důkazem její nesmírné obliby je použití bolda v yuyos, tradičních směsích bylin přidávaných do yerby maté. Yuyos prodávané na paraguayských a argentinských trzích jsou skutečnou pastvou pro smysly! Boldo s charakteristickou dřevitou vůní je tam pravidelným hostem, který dodává nálevům intenzitu a lehce nahořklou, ale příjemnou příchuť. Sušené listy bolda nebo rozemleté a zabalené v čajových sáčcích najdete také téměř v každém supermarketu v Argentině, Chile, Paraguayi nebo Brazílii. Boldo je snadno dostupné, což odráží jeho široké využití a uznání mezi spotřebiteli. To, co bylo kdysi tajemstvím andských pastevců, je dnes na dosah ruky každému, kdo chce poznat jeho blahodárné účinky na zdraví. Listy bolda se používají jako koření a obohacují chuť mnoha pokrmů: pečeného masa, ryb, polévek a omáček. Jejich výrazná chuť dodává pokrmům charakter a zároveň přispívá k lepšímu trávení, což oceníme zejména v kuchyni plné intenzivních vůní a chutí. Nálevy z bolda jsou také každodenní součástí mnoha jihoamerických domácností. Čerstvé listy se rozmělní v hmoždíři, aby se plně rozvinula hloubka vůně a chuti, a poté se zalijí horkou vodou. "Čaj" z bolda se připravuje také ze sušených listů nebo se jednoduše přidává do yerby maté, aby se zjemnila přirozená hořkost cesmíny.

Boldo - tajná síla bolda. Vlastnosti této rostliny pro zdraví

Kdyby mělo boldo nějakou superschopnost, určitě by to byl boldin - tajemná složka, která rostlině propůjčuje její jedinečné vlastnosti. Boldin, aktivní alkaloid, jehož přítomnost v chemickém složení bolda byla vědecky prokázána, je ve světě fytoterapie něco jako superhrdina. Působí nenápadně, ale účinně a přináší tělu úlevu a podporu. Co přesně ale boldo dělá? Je to látka, která je zodpovědná za stimulaci produkce žluči, což se projevuje ve zlepšení funkce jater a žlučníku. Účinek přípravku boldo na játra je blahodárný - je jako osobní trenér pro naše játra. Chrání je, stimuluje tvorbu žluči a podporuje jejich fungování. Když tedy naše strava není ideální, boldo pomůže játrům vyrovnat se s dodatečnou zátěží. Boldo má díky obsaženému boldinu blahodárný vliv i na další funkce trávicího systému: reguluje vylučování trávicích šťáv a zmírňuje nepříjemné zažívací potíže, jako je zácpa, špatné trávení nebo nadýmání. Díky těmto vlastnostem bolda mohou být výrobky s jeho obsahem, zejména yerba maté s boldem, velmi užitečné jako podpůrná dieta při hubnutí. Boldo má také protizánětlivé a močopudné účinky, což z něj činí cenného spojence v boji proti infekcím a zánětům. Závěr je jediný: výhody užívání bolda a především pití yerby maté s přidaným boldem jsou neocenitelné!

Kromě boldiny obsahují listy bolda také éterické oleje a třísloviny, které mají antioxidační účinky. Ty jsou zodpovědné za charakteristickou hořce štiplavou chuť bolda, která se tak dobře snoubí s yerbou maté. Díky této kombinaci je yerba maté s boldem nejen potěšením pro chuťové buňky, ale také koktejlem zdraví pro naše tělo.

Boldo - pro koho by to nemuselo být vhodné?

Bohužel jako každý superhrdina má i boldo a boldin v něm obsažený svá omezení. Jako každá silná rostlina má i boldo své kontraindikace, které je dobré mít na paměti, než ho zařadíme do našeho jídelníčku. V první řadě může boldin vykazovat toxické účinky, pokud je konzumována v nadměrném množství. Dávka yerby maté s boldem samozřejmě nebude mít na organismus negativní vliv, ale je to varování, abychom k rostlině přistupovali s respektem a umírněně. Účinná látka bolda, přestože má mnoho pozitivních vlastností, může být ve velkých dávkách nebezpečná. Před pravidelným užíváním se proto doporučuje konzultace s lékařem, zejména ve formě koncentrovaných extraktů nebo výtažků z bolda. Těhotné ženy a kojící matky by měly dbát zvláštní opatrnosti. Vzhledem k nedostatečnému výzkumu účinků bolda na vývoj plodu a kojence se doporučuje vyhnout se v tomto období konzumaci rostliny. Opatrní by měli být také lidé s potížemi s játry. Ačkoli je boldo známé svými vlastnostmi podporujícími játra, v případě existujících závažných onemocnění, jako je cirhóza nebo hepatitida, nemusí být boldo prospěšné. Vždy je nejlepší poradit se s lékařem, který vám pomůže posoudit vaši individuální situaci.

Yerba maté a boldo - dokonalá kombinace! Produkty dostupné v našem obchodě

Pro své široké spektrum vlastností se boldo často přidává do yerby maté. Přínosy yerby maté s přídavkem bolda pro trávení jsou obrovské, ale to není to jediné, na čem zde záleží - důležitá je také skvělá chuť a vůně. I takové směsi najdete v naší nabídce. Patří mezi ně Guarani Boldo Menta, yerba maté s příjemně hořkou příchutí, doplněnou o přídavek bolda a přírodního mátového oleje. Kombinace yerby maté s boldem a mátou je v Jižní Americe velmi oblíbená. Za zmínku stojí zejména produkty Kurupi Compuesta Especial Menta Boldo a Selecta Menta Boldo Refresca el Doble. Oba produkty jsou směsi nejvyšší kvality, které poskytují solidní povzbuzení a příjemný chuťový zážitek. Nabídka Kurupi je silná paraguayská yerba maté s intenzivní chutí a dobře patrným kouřovým nádechem. Selecta, ačkoli má o něco jemnější chuť, má rovněž silné povzbuzující vlastnosti. Kombinace bolda a máty se skvěle hodí také jako doplněk k ledově vychlazenému tereré, což dokonale dokládají dvě nabídky paraguayské značky Campesino Menta Boldo a dvojnásobně osvěžující Campesino Double Menta Mate. Milovníkům o něco mírnějšího podnebí naopak doporučujeme argentinské CBSé Hierbas Cuyanas a brazilské organické Soul Mate Orgánica Siempre. Pokud hledáte produkty, které podpoří váš proces hubnutí a bezpečně doplní vaši stravu, doporučujeme yerbu maté s boldem, která je na etiketě označena slovem "silueta", například Guarani Silueta nebo Selecta Silueta. Všechny tyto výrobky jistě osloví milovníky bylinných chutí. Ochutnejte!

Doporučujeme

Campesino Menta Boldo 0,5kg

Campesino Menta Boldo 0,5kg

150,00 Kč hrubý/1ks(300,00 Kč / kg hrubý)
CBSe Hierbas Cuyanas 0,5kg

CBSe Hierbas Cuyanas 0,5kg

110,00 Kč hrubý/1ks(220,00 Kč / kg hrubý)
Kurupi Compuesta Especial Menta Boldo 0,5kg

Kurupi Compuesta Especial Menta Boldo 0,5kg

155,00 Kč hrubý/1ks(310,00 Kč / kg hrubý)
pixel