Doporučovaný od 1 900,00 Kč
V nákupním seznamu od
Vytvořte nový nákupní seznam

Yerba maté - elixír zdraví nebo karcinogenní past?

2024-07-26
Yerba maté - elixír zdraví nebo karcinogenní past?

Yerba maté je ceněná pro své povzbuzující účinky a bohatou chuť. Stále častěji ji používají lidé, kteří dbají na své zdraví, i ti, kteří hledají alternativu ke kávě. Čím více lidí se o ni zajímá, tím více otázek, fám a kontroverzí se objevuje. Jednou z nejčastějších obav je její potenciální karcinogenita. Jsou tyto obavy správné? Je yerba maté karcinogenní? Je čas oddělit fakta od mýtů a podívat se na tuto problematiku blíže!

Jihoamerický "zelený poklad"?

Yerba maté je již po staletí velmi populární v jihoamerických zemích, jako je Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay. Nálev připravovaný z listů cesmíny paraguayské je známý pro své četné zdravotní účinky. Obsahuje kofein, množství vitaminů, minerálů a antioxidantů, které společně podporují imunitní systém, zlepšují koncentraci a dodávají energii. Je také nedílnou součástí kultury jihoamerických zemí. Je to nejen způsob jak se povzbudit, ale také důležitý společenský rituál. Společné pití maté z jedné nádoby je symbolem přátelství a pohostinnosti. Není divu, že se yerba maté stala známou jako "zelené zlato" indiánů kmene Guaraní, kteří jako první objevili její blahodárné účinky. Navzdory četným zdravotním účinkům a rostoucí oblibě i mimo Jižní Ameriku je však téma yerba maté někdy kontroverzní. V posledních letech se objevily zprávy naznačující, že yerba maté může být karcinogenní. Čas od času internet a sociální média zaplaví komentáře a články naznačující souvislost mezi yerbou maté a vznikem rakoviny. Jsou tyto zprávy pravdivé? Je yerba maté karcinogenní? Tuto otázku si klade mnoho milovníků tohoto nápoje. V tomto příspěvku se pokusíme rozptýlit veškeré pochybnosti a blíže se podíváme na to, odkud tyto fámy a srdceryvné kontroverze pocházejí.

Je yerba karcinogenní? Zdroje kontroverzí

Stejně jako jiné stimulující nápoje - káva, čaj nebo energetické nápoje - má i nálev z yerby maté své příznivce i odpůrce. Faktem je, že z výše zmíněných zdrojů kofeinu a stimulace je nám yerba maté nejméně známá a ke všemu neznámému přistupujeme s jistou dávkou nedůvěry. Taková je lidská povaha. V průběhu let se o yerbě maté vyrojilo mnoho fám a spekulací a jednou z nejčastěji opakovaných je, že je potenciálně karcinogenní. Odkud se ale tato kontroverze vlastně vzala? Je yerba maté karcinogenní, nebo je to jen mýtus? Tato obava má kořeny ve studii provedené na přelomu 19. a 20. století, která prokázala možnou souvislost mezi pitím yerby maté a zvýšeným rizikem rakoviny jícnu u Jihoameričanů. Po zveřejnění výsledků těchto studií začaly tisk a internet zaplavovat vlny zpráv o údajné škodlivosti yerby maté. Jednou z prvních byl text uveřejněný v roce 2009 ve velkém americkém deníku LA Times pod názvem "Yerba mate: Sip, don't gulp". Autor článku, který vytrhával informace obsažené ve vědeckých publikacích z kontextu, vyzýval k opatrnému přístupu k tématu yerby maté, hojně propagované v marketingových kampaních jako zdravější alternativa kávy. Na základě tohoto textu se začaly objevovat další mediální úvahy o tom, zda je yerba maté škodlivá - bez důkladného výzkumu a opět vytržené z kontextu. Jako houby po dešti se takové zprávy objevují dodnes. A kolik je na nich pravdy? Podívejme se na fakta.

Co říká výzkum? Čas na vědecká fakta

Výše uvedené studie o škodlivosti yerby maté provedl v letech 1990-2004 uruguayský vědec Eduardo De Stefani se svým týmem odborníků. V průběhu téměř patnácti let provedli vědci desítky studií, kterých se zúčastnilo několik tisíc pacientů. Jejich cílem bylo prozkoumat souvislost mezi yerbou maté a rakovinou jícnu. S pacienty vedli rozhovory a vyplňovali dotazníky, v nichž se mimo jiné dotazovali na věk, pohlaví, vzdělání, příjem, výšku a hmotnost, vztah k alkoholu a cigaretám a konzumaci yerby maté. Výsledky jedné z těchto studií, publikované v roce 1996, ukázaly, že u pravidelných konzumentů yerby maté se riziko vzniku rakoviny zvýšilo až o 60 %. V roce 1991 na souvislost mezi yerbou maté (stejně jako čajem a kávou) a rakovinou poukázala ve své monografii také Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a nálev z cesmíny paraguayské zařadila do skupiny 2A jako s vysokou pravděpodobností karcinogenní pro lidský organizmus. To zní vážně a hrozivě. Není divu, že toto téma vyvolalo senzaci a četná podezření.

Teprve v roce 2016 vnesla agentura IARC do této problematiky nové světlo. Dříve publikované studie o souvislosti mezi yerbou maté a rakovinou byly znovu přezkoumány. Bylo zjištěno, že při vyvozování závěrů z De Stefaniho analýzy nebylo vzato v úvahu několik mimořádně důležitých faktorů. Studovanou skupinu pacientů tvořili nemocní lidé, muži z nízkých socioekonomických vrstev, s omezeným přístupem ke zdravé a plnohodnotné stravě a především náruživí kuřáci. Tyto faktory zpochybňují výsledky celé studie a bohužel byly zohledněny až o několik let později. IARC vyvrátila závěry předložené v monografii, kterou vydala. Dospěla k závěru, že neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že by yerba maté byla sama o sobě karcinogenní, a nápoj vypitý při maximální teplotě 65 °C zařadila do skupiny 3, tedy jako produkt, který není klasifikovatelný z hlediska karcinogenity pro člověka. Přesto zůstává několik otázek, které mohou yerbu s karcinogenitou spojovat. Na tyto otázky se i nadále upínají senzační články. Je však skutečně čeho se obávat?

Co v yerbě maté může mít vliv na riziko vzniku rakoviny?

Jednou z hlavních obav je přítomnost polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) v yerbě maté. Tyto škodlivé sloučeniny vznikají mimo jiné při neúplném spalování organických látek. Mohou se tedy v yerbě maté objevit v důsledku tradičního sušení listů kouřem a ohněm. PAU mohou přispívat ke vzniku rakoviny, což vyvolalo vlnu spekulací, že yerba maté může být karcinogenní. Suše podaná informace o tom, že v yerbě mohou být škodlivé, karcinogenní látky, vyděsí každého. Je však třeba zdůraznit, že množství PAU v nálevu z cesmíny není vůbec větší než v jiných běžných potravinách. Nacházejí se dokonce i v čerstvém ovoci a zelenině! A právě tato informace ve zprávách médií často chybí. Podle studií se koncentrace PAU v tradiční yerbě maté pohybuje kolem 30 μg/kg. Pro srovnání: v čajových lístcích je koncentrace asi 21 μg/kg, v pražené kávě 13 μg/kg, v salátu 3-12 μg/kg, v jablkách 30-60 μg/kg, v uzeném mase 50 μg/kg a v grilovaném mase až 320 μg/kg. Teprve z tohoto srovnání lze vyvodit objektivní závěr - škodlivé látky jsou v yerbě přítomny stejně jako v jiných potravinách, po kterých denně saháme, ale jejich množství neohrožuje naše zdraví. Pokud by tomu tak bylo, konzumaci mnoha výrobků by příslušné instituce, které potraviny důkladně zkoumají, zakázaly.

Druhým faktorem, který výzkumníci uvádějí a který může ovlivnit riziko vzniku rakoviny, je teplota nápoje. Pití velmi horkých nápojů o teplotě nad 65 °C, ať už se jedná o yerbu maté, kávu nebo čaj, může dráždit hrdlo a jícen, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Krevní cévy rozšířené teplem mnohem lépe absorbují látky - dobré i škodlivé. Pití horkých nápojů v kombinaci například s kouřením cigaret může být výbušnou směsí. V podstatě je však riziko vzniku rakoviny při pití yerby maté úplně stejné jako při konzumaci jakéhokoli nápoje s vysokou teplotou, dokonce i čisté horké vody. Karcinogenní nejsou samotné nápoje, ale způsob jejich pití, který může zvýšit riziko onemocnění! Ať už tedy pijete yerbu, kávu nebo čaj, je důležité konzumovat je při mírné, ne příliš vysoké teplotě. Jako definitivní důkaz toho, že - navzdory mnoha senzacechtivým zprávám - je yerba maté bezpečným nápojem ke konzumaci, uveďme jednu z nejnovějších vědeckých publikací z roku 2023. V ní se konstatuje, že nejenže neexistují žádné důkazy o tom, že by látky obsažené v yerbě samy o sobě (bez zohlednění dalších faktorů) zvyšovaly riziko vzniku rakoviny jícnu, ale navíc existují náznaky, že by se její antioxidační vlastnosti mohly v budoucnu využít v protinádorové terapii.

Pijte yerbu maté moudře a bezpečně!

Shrňme si všechny informace a pokusme se definitivně odpovědět na otázku: Je yerba maté karcinogenní? Nejnovější studie jasně naznačují, že nápoj sám o sobě škodlivý není, ale stejně jako každý jiný potravinářský výrobek vyžaduje vědomý a rozumný přístup. Pro ty, kteří ocení chuť a vlastnosti yerby maté, přinášíme dva praktické tipy, jak si tento lahodný nápoj vychutnat bez obav o zdraví:

  • Pití yerby maté při správné teplotě. Na našem blogu mnohokrát opakujeme, jak je důležité, aby teplota pro přípravu yerby maté byla správná - maximálně 70-80 °C. Jak vidíte, v příliš horké vodě se "zabíjejí" nejen cenné vlastnosti cesmíny. Teplota vody je velmi důležitá i pro naše zdraví. Nezalévejte yerbu maté vroucí vodou! A místo pití horké yerby ji hned po zalití vodou nechte trochu vychladnout. Teplý, ale ne horký nápoj je stejně chutný a méně škodlivý.
  • Vybírejte si kvalitní výrobky. Kupujte yerbu maté od renomovaných výrobců, kteří používají moderní metody sušení, které snižují tvorbu polycyklických aromatických uhlovodíků. Tyto látky, i když v nestandardním množství, se mohou objevit v yerbě vyráběné tradiční metodou - sušení pomocí ohně a kouře. Jedná se o přirozený proces, ale pro ty, kteří mají pochybnosti, naštěstí existuje alternativa - brazilská odrůda yerby maté green, neboli nekouřené maté, sušené pomocí horkého vzduchu. Zelená yerba maté je nabízena značkou Verde Mate Green a její výrobky najdete v našem obchodě.

Yerba maté je skutečným zázrakem přírody, který poskytuje velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Pravidelné pití tohoto nápoje zlepšuje paměť a koncentraci, dodává energii, pomáhá při hubnutí a posiluje imunitní systém. Díky přirozenému obsahu kofeinu je yerba maté vynikající alternativou kávy a zároveň nabízí řadu dalších zdravotních výhod. Je škoda vzdát se jich kvůli ne zcela pravdivým a nepřesně ověřeným informacím, což senzacechtivé zprávy, které se čas od času objeví na internetu, dělají. Stejně jako každý jiný produkt by se i yerba maté měla konzumovat vědomě, s dodržováním pravidel, jako je vyhýbání se velmi horkým nápojům. Vychutnejte si tento jedinečný nápoj a zároveň dbejte na své zdraví a pohodu. Na zdraví!

Doporučujeme

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Energia 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

Yerba Verde Mate Green Mas IQ 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
Soul Mate Sin Humo Organica 0,5kg

Soul Mate Sin Humo Organica 0,5kg

180,00 Kč hrubý/1ks(360,00 Kč / kg hrubý)
Soul Mate Orgánica Menta Limon 0,5kg

Soul Mate Orgánica Menta Limon 0,5kg

190,00 Kč hrubý/1ks(380,00 Kč / kg hrubý)
pixel