Tereré s džusem neboli studená yerba maté na sladko
Tereré se šťávou je nápoj, který skvěle osvěžuje a pomáhá rehydratovat během horkých letních dnů. Nahrazením vody šťávou se dosáhne sladší a jemnější chuti, kterou si oblíbí i lidé, kteří jsou skeptičtí vůči typické hořkosti yerby maté. Jak vznikl nápad na výrobu takového nápoje a jak si tereré s džusem sami připravujete? Pojďme se na to podívat!
Tereré neboli yerba za studena
Yerba maté je nápoj s bohatou historií a jedinečnou chutí, jehož tradice sahá až do předkolumbovských dob. Pochází z Jižní Ameriky a je nedílnou součástí kultury obyvatel Argentiny, Paraguaye, Brazílie a Uruguaye. V současné době si získává oblibu po celém světě. Jako nápoj je yerba maté spojována především s teplým nápojem - připravuje se ve speciální nádobě a pije se přes charakteristickou bombillu. Působením teplé vody se ze sušených listů a větviček cesmíny paraguayské uvolňuje velká dávka kofeinu, vitamínů, minerálů a dalších látek, které z yerba maté činí nejen skvělý stimulant, ale také vyživuje a zlepšuje fungování celého organismu. Jak se ukázalo, zázračné vlastnosti yerby se uvolňují nejen při působení teplé vody, ale také při kontaktu s ledovou tekutinou. Tereré neboli studená yerba nejen povzbuzuje, ale také příjemně chladí organismus a osvěžuje. Je to ideální způsob, jak se vypořádat s horkem! Název tereré pochází z jazyka guaraní a je onomatopoický - napodobuje chlemtavý zvuk vydávaný při pití yerby maté.
Tereré se šťávou - odkud pochází?
Historie pití tereré
Historie pití studené yerby maté se údajně začala psát v druhé polovině 19. století během paraguayské války - jednoho z nejkrvavějších konfliktů, které se odehrály v Jižní Americe. Na opačných stranách stály armády Paraguaye a Brazílie, Argentiny a Uruguaye, tedy zástupci všech čtyř "yerba" zemí. Během přestávek v bojích sahali vojáci, aby nabrali sílu, po svých guampách, plnili je cesmínou a připravovali si yerbu maté. K jejímu nalití potřebovali horkou vodu, a tak zapalovali ohně, což často vedlo k tomu, že jejich pozice v džungli byla prozrazena a napadena nepřítelem. Protože se chtěli takovým situacím vyhnout, začali vojáci yerbu zalévat studenou vodou, což se ukázalo, že vůbec nebyl nejhorší nápad - nejenže nemuseli zapalovat táborový oheň, aby vodu uvařili, ale ukázalo se, že nápoj je stejně povzbuzující a navíc v tropickém horku dokonale chladící.
Podobná situace nastala o několik desetiletí později. Ve 30. letech 20. století bojovali Paraguayci s Bolivijci o kontrolu nad provincií Gran Chaco, která jim měla umožnit přístup k ložiskům ropy. Stejně jako během paraguayské války byli vojáci nuceni zaévat svou yerbu studenou vodou, aby v džungli nezapálili oheň, který by mohl prozradit jejich pozici. Od té doby se pití studené yerby maté stalo oblíbeným po celé Jižní Americe.
Během války o Gran Chaco se zrodila další tradice spojená s pitím studené yerby maté. Paraguayská armáda byla složena z ruských vojáků, kteří uprchli z Ruska po Říjnové revoluci. Vzhledem k velmi vysokým teplotám panujícím v Paraguayi hledali vojáci, nezvyklí na horko, osvěžení v tradičním jihoamerickém nápoji. Těžko si však zvykali na hořkost, která je vlastní tradiční yerbě maté zalévané vodou, a tak si směs začali zalévat ovocnými šťávami. Postupem času si toto tereré získalo srdce Paraguayců, kteří začali yerbě se studenou šťávou říkat "ruské tereré" neboli tereré ruso, na počest jejích vynálezců.
Jak se v dnešní době pije tereré?
Pití studené yerby si rychle získalo oblibu zejména v Paraguayi, Argentině, Brazílii a dokonce i v Bolívii. Není divu: tyto země mají tropické, dusné podnebí a teplota vzduchu zde často dosahuje až 50 °C! Yerba maté zalitá ledovou vodou a s přídavkem ledu je v horkém dni skutečnou spásou. Kromě vody, kterou někdy nahrazuje studená ovocná šťáva, se do nádoby často přihazují čerstvé bylinky (např. máta, citronová verbena, kousky zázvoru, sarsaparilla, boldo, burrito) a šťavnaté kousky ovoce. Tradice pití studené yerby maté se v kultuře paraguayského lidu mimořádně zakořenila a to natolik, že ji mezinárodní organizace UNESCO v roce 2020 zařadila na seznam nehmotného kulturního dědictví.
Recept na yerbu maté se šťávou
Tereré se šťávou dokonale ochladí, a to nejen díky tomu, že se jedná o studený nápoj, ale také díky osvěžující kombinaci hořkosti s lehce sladkými tóny ovocných šťáv. Jak si doma připravit sladké tereré neboli studenou yerbu maté se šťávou? Ačkoli tereré lze připravit prakticky z jakéhokoli směsi, doporučuje se sáhnout po směsi určené speciálně ke konzumaci za studena: obvykle se jedná o yerby, které obsahují citrusové aroma a na obalu jsou často označeny slovem "tereré", například Verde Mate Green Terere, Barao De Cotegipe Tereré Natural nebo Rosamonte Terere. Je třeba mít na paměti, že při přípravě tereré hraje velmi důležitou roli nízká teplota, při níž se uvolňují účinné látky, které jsou zodpovědné za jeho chuť a vlastnosti. Z tohoto důvodu se kromě vychlazené šťávy budou hodit také kostky ledu. Pokud jde o výběr příchutě džusu, je zde prostor pro experimentování - yerba v kombinaci s pomerančovou šťávou nebo šťávou z maracuji vytvoří dokonale hořkokyselou chuť, zatímco jablečná nebo broskvová šťáva dodá nápoji příjemnou, osvěžující sladkost. Kalabásu naplňte asi do poloviny směsí, poté přilijte vybranou šťávu a doplňte několika kostkami ledu. Na rozdíl od klasické horké yerby si na studenou yerbu budete muset počkat o něco déle - povzbuzující účinky se uvolňují o něco pomaleji, ale účinek bude ohromující!
Recept na yerbu maté se šťávou - v kostce
- Připravte si směs yerby maté podle vlastního výběru - buď neochucené, nebo hotové ochucené složení, podle toho, co upřednostňujete. Připravte si také studenou ovocnou šťávu, kostky ledu a volitelné bylinky a kousky čerstvého ovoce.
- Nasypte směs do matera - asi do poloviny objemu nádoby.
- Pokud si chcete do studené a sladké yerby maté přidat bylinky a ovoce, udělejte to hned.
- Přidejte kostky ledu.
- Nalijte studenou šťávu do matera - dělejte to pomalu, abyste nenamočili zbytek směsi.
- Počkejte několik minut, aby se yerba dobře vyluhovala a listy cesmíny nabyly na objemu.
- A je hotovo!
Způsob, jak přesvědčit skeptiky
Uvědomujeme si, že čistá, klasická, teplá yerba maté není každému po chuti. Její hořká a svíravá chuť bohužel často odrazuje lidi, kteří tuto jihoamerickou specialitu zkoušejí poprvé. Studená yerba s džusem je proto nejen ideálním způsobem, jak se zchladit, ale také nápadem, jak přesvědčit skeptické přátele, aby tento nápoj guaraní vyzkoušeli. Nebudeme vám zde radit, jaká yerba je pro přípravu tereré ruso nejlepší, s jakým džusem ji kombinovat a jaké přísady přidávat - vyplatí se experimentovat na vlastní pěst a najít svůj ideální recept. Nezapomeňte se s námi podělit o své nápady!