Historie brazilské kávy: od objevu k celosvětovému úspěchu
Brazílie je království kávy. Řekneme si ještě víc, je to skutečné kávové impérium! Právě v této zemi je soustředěna 1/3 světové produkce kávy. A vše začalo nenápadnou kyticí květin... Čím se vyznačuje, čím se odlišuje od ostatních a jaká je nejlepší brazilská káva? V dnešním příspěvku důkladně rozebereme téma „černého zlata“ Brazílie.
Brazílie – království kávy
Přestože si my, mateisté, spojujeme Brazílii především s yerba maté, pravdou je, že skutečnou královnou v Brazílii je káva, nikoli yerba. V největší zemi Jižní Ameriky pokrývají kávové plantáže celkovou plochu téměř 30 000 kilometrů čtverečních. Ročně se v této zemi vyrobí asi 4 miliony tun kávy – to je 1/3 světové produkce! Většina kávy vyrobené v Brazílii míří z přístavu Santos doslova do všech koutů světa, ale kávu rádi pijí i samotní Brazilci. Mají to rádi silné a sladké.
Jak se káva dostala do Brazílie?
Dnes je Brazílie centrem kávového průmyslu, ale „jen“ před 300 lety zde káva vůbec nebyla. Původně kávovník pochází z Etiopie a legenda praví, že povzbuzující vlastnosti jeho plodů objevil náhodou pastýř jménem Kaldi. Všiml si, že po požití bobulí určité rostliny se jeho kozy velmi rozrušily a měly mimořádné množství energie. O rostlinu se začal zajímat a plody odnesl místnímu šamanovi, který z jejích semen udělal aromatický nálev, který při pití posílil koncentraci a umožnil déle zůstat ve střehu. Zpráva o zázračné rostlině a nálevu připraveném z jejích semínek se rozšířila i mezi další kmeny. Postupně se káva díky obchodníkům dostala do dalších zemí a regionů. Od Blízkého východu, přes Evropu, až po obě Ameriky.
Káva byla poprvé zavedena do Brazílie v roce 1727 a váže se k ní další legenda. Portugalci, kteří v té době tvořili kolonii v Brazílii, byli do černého povzbuzujícího nápoje zamilovaní a velmi si přáli začít kávu pěstovat sami ve „své“ oblasti. K tomu potřebovali sazenice, které si museli vyžádat z jiné země, která již měla úrodu kávy. Stalo se, že Guyanští sousední Brazílie měli sazenice, ale zacházeli s nimi jako s největším pokladem a absolutně se o ně nechtěli dělit. Takže tam byly nějaké intriky. Plukovník Francisco de Melo Palheta byl poslán do Guyany pod záštitou diplomatické mise. Zamiloval se do manželky guvernéra Guyany, která plukovníkovi dala na rozloučenou kytici květin. Uvnitř se skrývají kávová semínka.
Od té doby se káva začala pěstovat v Brazílii a s nárůstem její popularity v Evropě a Spojených státech a výrazným nárůstem poptávky se brazilský trh s kávou rychle stal skutečnou velmocí. Největší plantáže se nacházely v provinciích Rio de Janeiro, São Paulo a Minas Gerais. Vyrábělo se tolik kávy, že na začátku 20. století Brazílie tvořila přes 80 % světového trhu, což by mohlo v budoucnu výrazně otřást ekonomikou. Bylo nutné zavést určitá omezení a nařízení, proto byl v roce 1931 založen Institut kávy.
Jak chutná originální brazilská káva?
Pokud kávovník původně nepochází z Brazílie, tak proč zde roste nejvíce a brazilská káva je považována za nejlepší na světě? Káva v Brazílii se cítí velmi dobře, má zde výborné podmínky pro pěstování. Panuje zde příznivé, subtropické klima, které se vyznačuje vysokými teplotami a častými srážkami, a tedy - vysokou vlhkostí. Kávové plantáže se nacházejí na úrodných půdách, bohatých na minerální soli; v horském terénu. Káva roste v Brazílii v nadmořské výšce asi 800-1200 metrů nad mořem. To je nižší než například v Kostarice nebo Kolumbii. To má výrazný vliv na chuť kávy – je jemnější, s méně nápadnou kyselostí. Listy kávovníku jsou blíže slunci a zároveň je chrání bujná tropická vegetace před přílišným vystavováním se slunečním paprskům. Brazilská káva se vyrábí ze dvou druhů kávy – Arabica (měkčí) a v menší míře Robusta (těžší, hořčí, má vyšší koncentraci kofeinu). Sklizeň kávy probíhá jednou ročně a připadá na období sucha – od června do září. Na rozdíl od jiných zemí, kde se ke zpracování ovoce obvykle používá „mokrá“ metoda (za použití vody a specializovaného zařízení, které mechanicky odděluje dužinu od semen), se v Brazílii kávová zrna suší „suchou“ metodou – přirozeně, v slunce.
Jak chutná brazilská káva? V čem se liší například od kolumbijské kávy? Je brazilská káva lepší? Říká se, že nejklasičtější a nejuniverzálnější káva je ta z Brazílie. Dobře se kombinuje s mlékem, ale stejně skvělý je i jako "malý černý" bez jakýchkoli příměsí. Průměrná brazilská Arabica se vyznačuje lehkou, vznešenou chutí s nízkou kyselostí. Jsou téměř zcela bez hořkosti. Jsou v nich patrné příjemné čokoládovo-oříškové tóny. Chuť je vyvážená a závěr se vyznačuje nasládlým závěrem.
Jak poznat dobrou brazilskou kávu?
Bohužel velký rozsah výroby znamená, že drtivá většina káv z Brazílie jsou průmyslové kávy. Pro pěstování rostlin, sklizeň a další zpracování se používají stroje, které snižují mzdové náklady a dobu výroby. Výrobci se zaměřují na kvantitu, ne na kvalitu. Naštěstí v tomto existují výjimky. V 90. letech 20. století začaly některé plantáže zavádět vysoké standardy pěstování, sklizně a produkce. Obvykle se jedná o malé, rodinné plantáže, kde se nepoužívají stroje, ale pouze práce lidských rukou. Rostliny podléhají přísnému výběru. Sklízí se jen ty nejlepší plody té nejvyšší kvality. Nejlepší brazilské kávy jsou označovány jako „prémiové“ nebo „speciality“ a jedním příkladem je řemeslná káva Mary Rose dostupná v našem obchodě.
Brazilská káva Mary Rose je v našem obchodě k dostání ve třech druzích podle regionu původu - Mogiana (ze São Paula) a Cerrado a Guaxupe (z Minas Gerais). Všechny tři, jak se na silnou brazilskou kávu sluší, se vyznačují příjemnou chutí s ořechově-čokoládově-mléčnými tóny, nízkou kyselostí a těžkým tělem. V kávách Guaxupe a Cerrado je navíc citrusový nádech. Zrna těchto káv jsou velká, klasifikovaná jako prémiová. Jsou pražené na univerzální stupeň omniroast, díky kterému lze zápar připravit prakticky jakýmkoliv způsobem – jak s využitím profesionálního vybavení, tak i doma.